Zacznę przewrotnie … czy warto pisać o podatkach? Albo z innej strony … czy warto czytać o podatkach? Jaką wartość ma ta wiedza w naszym życiu?

Z podatkami mamy do czynienia od chwili narodzin, gdy szczęście rodziców jest podwójne. Z narodzin potomka, oraz wolnego od opodatkowania becikowego. Podatki są obecne w naszym życiu gdy zarabiamy pieniądze, wydajemy je, korzystamy z naszego lub cudzego majątku, czy też obdarowujemy prezentami bliskich.

Benjamin Franklin twierdził, że oprócz śmierci, tylko one są pewne na tym świecie. Pisał to w czasach, gdy w Polsce wpływy do budżetu pochodziły z podatku łanowego, hiberny i kwarty. Podatków bardzo prostych w swoich konstrukcjach. Od tego czasu świat się jednak bardzo zmienił. Zmieniły się również podatki. Jednak w ich przypadku, zmiany następują w jednym kierunku – coraz większej liczby regulacji i skomplikowania. Szacuje się, że w Unii Europejskiej, średnio corocznie, w każdym państwie, treść ustawodawstwa podatkowego zwiększa się o 10%. Podatki są również coraz bardziej skomplikowane. Albert Einstein twierdził, że rzeczą którą najtrudniej w świecie zrozumieć jest podatek dochodowy. Ciekawe co powiedziałby, gdyby dożył czasów w których zaczęto wprowadzać podatek od towarów i usług? ☺

Szczególnym wyzwaniem jest zajmowanie się opodatkowaniem spółek. Ogrom regulacji krajowych, unijnych i międzynarodowych, wysoki stopień ich skomplikowania, współzależności prawa, finansów i ekonomii powodują, że opodatkowanie spółek jest tematem budzącym największe kontrowersje. Co prawda podatki nie mają w sobie piękna matematyki, do podatków nie wystarczy bowiem umysł matematyków, tutaj potrzebny jest filozof …, ale to właśnie powoduje, że zajmowanie się tematyką podatkową jest wyzwaniem, które warto podjąć.

Mam nadzieję, że na blogu tym będę mógł podzielić się z Tobą swoją wiedzą o podatkach. O zagadnieniach na których nie każdy musi się znać, ale każdy musi mieć świadomość, że mają one wpływ na nasze życie.

Zatem, czy warto pisać o podatkach? Odpowiedź może być tylko jedna. Nie tylko warto, ale trzeba i powinno się to robić, co niniejszym czynię. Zdaję sobie sprawę, że płacenie podatków jest bolesne, ale czytanie o nich nie powinno być.

Dziękuję Ci za odwiedzanie tego bloga i komentowanie jego treści!

*****